cnt photojl.cz
uvod
CZ | EN

Platinový, palladiový tisk a platino-palladiový tisk je ušlechtilá technika tisku fotografií vynalezená v roce 1870, která ustoupila do pozadí po prosazení zvětšování fotografií procesem založeným na využití stříbra. Na rozdíl od zvětšování na papíry se stříbrnou emulzí, kde je obraz tvořen krystaly stříbra, je obraz tvořen vzácnými kovy platinou, resp. palladiem. Proto jde o jednu z nejdražších technik tisku fotografií.
Nejsem chemik, takže se nebudu pouštět do rozboru chemické reakce, která vede k vytvoření obrazu. Nicméně, ačkoliv platinový a palladiový tisk nedokáže vytvořit tak sytou černou jako stříbrné procesy, má platinový a palladiový tisk krásu bohaté škály polotónů. Mimoto je jednou z největších výhod těchto procesů trvalivost tisku. Dobře zpracovaný platinový a palladiový tisk dokáže vydržet beze změny podstatně delší dobu, než fotografie na stříbře. Někdo tvrdí až 1000 let, což lze těžko ověřit, nicméně faktem je, že se dochovaly platinové tisky staré více než sto let, a to pravděpodobně bez podstatné změny od doby vytvoření.
Osvit se neprovádí ve zvětšovacím přístroji, ale pod UV světlem, a to násobně delšími časy než procesy založené na stříbře. To je jedním z důvodů, proč se tisk dělá kontaktem negativu na zcitlivenou vrstvu na papíře. K osvitu používám vlastnoručně vyrobený UV expoziční box s UV trubicemi 4 x 40W. 
Pro tisky používám roztok s 1/3 platiny a s 2/3 palladia. Chemie je od Bostick & Sullivan. Připravený roztok se ručně nanáší na papír určený speciálně na platinový tisk - používám Arches Platine. K nanášení citlivé vrstvy používám štětec Hake Brush z kozích chlupů. Někdo používá skleněnou tyčinku na roztírání, což možná někdy zkusím.  
Jednou se možná dostanu k tomu, že budu dělat celý proces kompletně klasicky, nicméně do současné doby vytvářím negativy inkoustovým tiskem na transparentní fólie Pictorico Pro OHP. 

Galerie skenů platino-palladiových tisků